Hello

Rakieta do Squasha – Jak ją wybrać?

Rakieta do squasha to poważna decyzja, dlatego postanowiliśmy ją dla was ułatwić, przedstawiamy pierwszą część naszego poradnika.

Ok, byłeś już na squashu, wiemy że ci się podobało, zakwasy przez 3 dni i wspomnienie pierwszych punktów taaak. Ale coś było nie tak, ta rakieta z wypożyczalni… miałeś wrażenie że ogranicza twój potencjał i nie pozwala ci rozwinąć skrzydeł. Z reguły w wypożyczalniach znajdują się  wyeksploatowane najtańsze rakiety wykonane z aluminium. To dlatego. Zdecydowałeś że następnym razem odrobisz lekcję i będziesz lepiej przygotowany, czas kupić pierwszą rakietę do squasha… tylko którą? Sklepy kuszą promocjami i zachwalają swój towar, opisy rakiet niewiele ci mówią i masz wrażenie że teksty producentów to bardziej zabieg marketingowy niż realna pomoc w wyborze. Dla ciebie rozłożyliśmy wybór rakiety squashowej na czynniki pierwsze,zapraszamy:

Jak wybrać pierwszą rakietę?

Żeby odpowiednio wybrać swoją pierwszą rakietę musisz sobie odpowiedzieć na pytanie o styl gry.

To pytanie pozwoli nam określić jaki balans rakiety będzie dla nas najlepszy, jeżeli lubisz grać mocno, dynamicznie i agresywnie to polecamy coś z balansem na główkę, taka rama sama „ciągnie” uderzenie i pozwala na mocniejsze,głębsze zagranie. Jeżeli lubisz różnorodność zagrań, czasem grasz mocno, a czasem wolisz zagrać dokładny skrót lub lob to coś z balansem centrycznym – bo taka rakieta to uniwersalna broń w każdej potyczce. Jeżeli lubisz kontrolować przebieg rozgrywki, i grać przeróżne typy zagrań to cos z balansem na rączkę. Co zapewni lepszą manewrowalność rakiety i pozwoli łatwiej „wyciągać” piłki z tylnego narożnika.

jeżeli jeszcze nie wiesz jakie są mocne strony twojego squasha wybierz ramę zbalansowaną centrycznie co pozwoli poznać ci twój potencjał i zapeni rozwój twoich umiejętności

Podsumujmy balans rakiety

Inaczej określany środkiem ciężkości rakiety, producenci podają go na kilka sposobów:

mogą np. napisać że balans rakiety jest:

  • Na rączkę
  • centryczny
  • na główkę

Lub podają go w centymetrach mierzonych od rączki rakiety:

  • Jeżeli mniej niż35.5 cm – to rama jest zbalansowana na rączkę = lekka główka
  • 35.5cm – 36.5cm – środek ciężkości znajduje się mniej więcej w środku ramy (balans centryczny)
  • powyżej 36.5cm – balans na główkę

tak naprawdę kombinacja parametru wagi i balansu decyduje o parametrach rakiety i jest kluczowe podczas wyboru ramy.

Balans na rączkę – powoduje to, że rama sprawia wrażenie lżejszej niż jest w rzeczywistości, pozwala na większą manewrowalność, szybciej można podnieść taką rakietę, łatwiej wyciąga się trudne piłki z tyłu kortu , dla osób które lubią kontrolować swoje uderzenia i stawiają na „czucie” piłki. Dzięki tak rozłożonemu balansowi środkowi ciężkości możemy grać lepsze, dokładniejsze piłki, ale niestety często odbywa się to kosztem siły uderzenia. Polecane dla zaawansowanych bo trzeba mieś dobrą technikę by wykorzystać potencjał takich ram Balans centryczny – to uniwersalne ramy dla początkujących i średniozaawansowanych, osoby które nie mogą podjąć decyzji czy wolą kontrolowac grę czy postawić na moc uderzenia, jak i dla tych którzy szukają właśnie takich ram, które pozwalają na dowolność w grze.

Balans na główkę – to rakiety dla graczy lubiących dynamiczną grę, preferujących mocnepiłki, kosztem kontroli nad zagraniami. Polecane dla średniozaawansowanych. Z takim balansem ciężej o szybką reakcję, ciężka rama to także więcej kilogramów do przerzucenia podczas godzinnej rozgrywki.

Waga Rakiety do squasha

Jest to jeden z najważniejszych parametrów podczas wyboru odpowiedniej rakiety. Nawet kilka gramów róznicy podczas godzinnego meczu potrafi dać się we znaki ( to nawet kilkanaście kilogramów więcej do „przerzucenia”). Gracze największą uwagę zwracają właśnie na ten parametr.

W squashu sprawa przedstawia się następująco:

  • Rakiety ciężkie ważące więcej niż 180 gramów. Jedynym plusem jest tu niska cena takich rakiet, najczęściej są to rakiety aluminiowe, na wyposażeniu wypożyczalni w klubie, lub rakiety dla bardzo początkujących, którzy grają bardzo rzadko i nie mają zamiaru inwestować w sprzęt. Rakiety nie nadają się do dłuższej gry, rzadko się łamią ale bardzo często tracą swój kształt, gdy pęknie naciąg (a raczej żyłka jaką seryjnie takie rakiety są naciągane) nie da się go ponownie założyć bez odkształcenia rakiety.
  • Rakiety średnie: 145-180 gramów Rakiety dla początkujących i średniozaawansowanych graczy klubowych, najczęściej wykonane z grafitu, można naciągać ponownie po zerwaniu naciągu, oferują zróżnicowane parametry, średnia półka cenowa.
  • Rakiety lekkie: 130-145 gramów Najczęściej wybierana grupa rakiet, rakiety dla średniozaawansowanych i zawodników grających w turniejach, a także bardziej wymagających graczy klubowych. Cenowo z reguły od 250zł wzwyż.
  • Rakiety bardzo lekkie: do 130 gramow Bardzo specyficzna grupa rakiet dla zawodników, odradzana początkującym, ponieważ, aby wykorzystać potencjał tak lekkich ram trzeba grać na wysokim poziomie technicznym, cenowo – drogie (powyżej 400zł)

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze squashem to wybierz rakietę o średniej wadze co pozwoli ci wyrobić odpowiednie nawyki w grze, takie rakiety także więcej wybaczają co jest pomocne na początkowym etapie flirtu z „małą czarną”

Cena

Dla wielu graczy to kluczowy parametr, nie ma tu wiele do wyjaśniania, najczęściej tańsze rakiety (Z CHLUBNYMI WYJĄTKAMI) są gorszej jakości, cięższe i mniej manewrowalne, droższe oferują dużo lepsze parametry. Pierwszą rakietę możemy kupić już za około 200-300zł

POZOSTAŁE PARAMETRY:

Wielkość główki

Zasadniczo powierzchnia główki rakiety do squasha jest podawana w cm2 i wynosi pomiędzy 450 a 525 cm2. Zależności:

Im większa główka tym łatwiej trafić w piłkę, wystarczą podstawowe umiejętności na korcie aby czerpać przyjemność z gry, nie trzeba wkładać tyle siły w uderzenie (większa główka = większy tzw. „sweet spot” czyli miejsce czystego odbicia), wszystko to się dzieje kosztem kontroli nad piłką i czucia rakiety – ramy dla początkujących i średniozaawansowanych Im mniejsza główka tym bardziej precyzyjne są zagrania (jeżeli czysto trafimy w piłkę!) kontrola nad piłką jest większa, polecane dla bardziej zaawansowanych graczy z w miarę dobrą techniką, pozwalającą na czyste trafienia.

Elastyczność ramy:

Mało istotny parametr dla przeciętnego gracza klubowego, zasadniczo Im sztywniejsza rama tym mniej błędów „wybacza” ale pozwala na lepszą kontrolę odbić, natomiast Im bardziej elastyczna jest rakieta tym większy komfort gry (nie wpada w drgania) ale mniejsza kontrola. W rakietach parametr sztywności jest określany jako:

Materiał z którego jest zrobiona rakieta:

Aluminium (Titanium)

ciężkie rakiety dla początkujących – nie łamią się zbyt często, natomiast często się odkształcają i tracą swoje parametry. Wykonane są z niego rakiety najtańsze i przeznaczone dla graczy chcących sprawdzić co to jest squash. nie nadają sie one do dłuższej gry. Gdy pęknie naciag nie da się ich ponownie naciągnąć bez utraty parametrów.

Stopy aluminium (Composite/Alloy)

Rakiety wykonane z tego materiału są trochę lżejsze, wciąż jest to najniższa półka rakiet, charakteryzują się niską ceną i dużą wagą.

Kompozyt grafitowy (Graphite Composite)

kompozyt włókna węglowego i grafitu. Rakiety wykonane w tej technologii są lżejsze (140-

190g) polecane graczom początkującym i średniozaawansowanym

Grafit (Graphite)

Jest to materiał wykorzystywany w najbardziej zaawansowanych rakietach i najczęściej rakiety lekkie są wykonane w całości z grafitu (z domieszką odpowiednich uszlachetniaczy). Niestety jest to dość kruchy materiał a rakiety z niego wykonane są bardziej podatne na uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu grafitu rakieta uzyskuje odpowiednią sztywność, daje lepszą kontrole i siłę uderzenia. Waga rakiet mieści się w przedziale 110g – 150g. Jeżeli nie wiesz co wybrać to doradzamy alby zakupić rakietę grafitową z balansem centrycznym o średniej wadze. Pozostałe parametry oraz kolor i marka nie mają tak wielkiego znaczenia jak chcieliby producenci

Protip:

Zapytaj trenera w klubie o najlepszy wybór ramy dla ciebie. Oni wiedzą co dobre.

Niebawem kolejne artykuły m.in. o tym jak dbać o swoją rakietę!

See you on court

Search